İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?

Günümüzde internet üzerinden birçok işlem gerçekleştirmekteyiz. Alışveriş, eğitim, araştırma ve aklınıza gelebilecek birçok konuda internetten faydalanırız. Bu yoğun kullanım elbette ki yatırım piyasalarına da yansımıştır. İnternet, finansal piyasalarda işlem yapmayı oldukça kolaylaştırmış ve avantajlı seçenekler sunmuştur. Borsada internet üzerinden işlemlerin gerçekleştiği bir yatırım piyasasıdır. İnternet üzerinden gerçekleştiği için de ‘borsa oynamak’ tabirine maruz kalmıştır. Ne kadar doğru bir kelime olmasa da yoğun olarak kullanılır. Fakat oyun değil ciddi bir yatırım piyasası olarak görülürse birçok avantaj doğru kullanılır ve yatırımcıların daha kolay kazanç gerçekleştirilmesi sağlanır.

Borsa Nasıl Oynanır Öğrenmek İstiyorum!
Bilgi Edinmek için Tıklayın!

Borsada hisse senetleri işlem hacmi yüksek yatırım araçlarından biridir. Bunun sebebi ise riskli ama kazandıran bir yapıya sahip olmasıdır. Eğer, piyasada nasıl hareket etmeniz gerektiğini biliyor ve işlemlerinize özen gösteriyorsanız, hisse senetlerinden yüksek kazançlarınızı rahatlıkla elde edebilirsiniz. O zaman öncelikle hisse senetleri, borsada nasıl yer alır açıklayalım.

Hisse Senetleri Nasıl Halka Arz Edilir? Halka Arz Ne Sağlar?

Hisse senetlerinin borsada işlem görebilmesi için ait olduğu şirketin halka açılarak borsaya kote olması gerekir. Halka arz işlemleri ise ancak borsa üyeleri tarafından gerçekleştirilebilir. Borsada aracılık hizmeti vermek üzere SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından izin verilmiş olan banka ya da aracı kurumlara borsa üyeleri denir. Ayrıca şirketlerin halka açılabilmeleri için gereken kriterler mevcuttur.

Halka açılmak bir şirketin daha kurumsal bir hale gelmesini ya da mevcut hali ile kurumsallaşmış olması anlamına da gelir. Bu nedenle insanlar ve kuruluşlar gözündeki prestiji de artar. Kendisine ihtiyaç duyacağı yeni yatırım ve diğer faaliyetleri için finansman ve likidite sağlamış olur. Kredibilitesi artar ve global ölçekte sermaye piyasası araçları ihraç etme şansı olur. Gereken bütün kriterler yerine getirildiğinde, aracı kuruluşlar aracılığıyla halka arz çağrısı ve duyuruları gerçekleştirilir. Sonrasında ise yapılacak halka arz ile şirket hisseleri borsada işlem görmeye başlar.

Borsada Hisse Senetleri Hangi Pazarlarda İşlem Görür?

Şirketlere ait hisse senetleri borsaya kote olduktan sonra burada yer alan çeşitli pazarlarda alınıp satılmaya başlar. Bunlardan ağırlıklı olarak işlemlerin gerçekleştirildiği pazarları sıralayacak olursak yıldız pazar, ana pazar ve gelişen işletmeler pazarı (GİP) şeklinde ifade edebiliriz.

  • Yıldız pazar ve ana pazarda işlem gören şirketlerin hisse senedi arzları ortak satışı türünde olabileceği gibi ortakların rüçhan hakları kısmen ya da tamamen sınırlandırılarak dışarıdan sermaye girişi sağlanabilir. Gelişen işletmeler pazarında yer alan şirketlerin hisse senedi, halka arzı ise ortak satışı şeklinde olamamakta ve ortakların rüçhan hakları kısmen ya da tamamen sınırlandırılarak gerçekleştirilebilmektedir.
  • Eğer bir şirketin halka açık olan hisse senetlerinin tutarı 100 Milyon TL’nin üzerinde ise yıldız pazarda, 100 Milyon TL ile 25 Milyon TL arasındaysa ana pazar ve 25 Milyon TL’nin altında ise gelişen işletmeler pazarında işlem görür.

Bir şirketin hisse senetleri ya da genel işleyişi ile ilgili olağan dışı durumlar olduğuna kanaat getirilirse bu şirkete ait hisseler yakın izleme pazarı (gözaltı pazarı) olarak adlandırılan pazarda işlem görmeye başlar. Burada işlem gören şirketler ile ilgili tüm gelişmeler kısa süre içinde duyurularak kamu ile paylaşılır. Bununla birlikte yatırım ortaklarına ait olan hisse senetleri ise kolektif yatırım ürünleri ve yapılandırılmış ürünler pazarında alınıp satılırlar.

Bir hisse senedinin hangi pazarda işlem gördüğünü bilmek bize onun hakkında önemli ipuçları aktarmaktadır. Bir şirket ya da yatırım fonu olduğunu ve nasıl oranda halka açık olduğunu bulunduğu pazardan anlayabiliriz. Hakkında bazı beklenmedik belirtiler olup olmadığını da yakın izleme pazarında işlem görüp görmediğine bakarak anlayabiliriz.

Hisse Senedi Alıp Satmak için Ne Gerekir?

Borsada alım satım işlemlerini bireysel ve kurumsal yatırımcılar direkt olarak yapamazlar. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak borsada aracılık hizmeti vermek amacıyla SPK’dan izin almış olan bir banka veya aracı kurumla anlaşmış olmamız gerekir. Tabi anlaşacağımız aracı kurumla el sıkışmadan önce dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır.

Öncelikle bize uygulayacakları komisyon oranları ve diğer hizmet bedellerinin uygun seviyelerde olması gerekir. Buna zıt olan bir durum da oldukça yüksek hizmet bedelleri ile karşılaşabiliriz ki ciddi zararlara uğramamıza neden olabilir. Ayrıca günümüzde borsa işlemleri ağırlıklı olarak internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aracı kurumlar kendi yazılımları üzerinde yer alan bir ara yüzden bize giriş hakkı tanırlar. Burada bize verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak, işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Tavsiye Ederiz: Borsada Hisse Senetleri Para Kazandırıyor mu?

Bu ekranda aynı zamanda tüm hisse senetlerinin mevcut ve geçmiş alım satım fiyatları da yer alır. Bize sağlanan ara yüz sayfalarında çeşitli analizler de yapabiliriz. Aynı zamanda burada yer alan hisse senetlerine ait fiyatların anlık olarak mı yoksa gecikmeli olarak mı bize iletildiği de önemlidir. Eğer çok geç gelen verileri kullanıyorsak bu gecikmeli veriler nedeniyle yanlış kararlar alabiliriz. Bu da çeşitli zararlara uğramamıza sebep olabilir.

Borsa İşlemleri için Yatırım Hesabı Zorunludur

Hizmet alacağımız aracı kurum ya da bankada bir yatırım hesabımızın bulunması da bir zorunluluktur. Bu yatırım hesabı ise yapacağımız başvuru sonrasında bir ya da iki gün içinde açılacaktır. Yatırım hesabımız açıldıktan sonra ise işlemlere rahatlıkla başlayabiliriz. Tabi öncesinde bu aracı kuruluştan borsanın genel işleyişi, burada kullanılan emirler, hisse senedi alım satımları ve incelemelerinde nelere dikkat edilmelidir gibi konularda bir eğitim almanız yararınıza olacaktır. Hatta size verilen eğitim sonrasında talep edeceğiniz bir deneme hesabı ile çeşitli işlemler yaparak iyice borsanın işleyişi konusunda tecrübe sahibi olduktan sonra gerçek alım satım işlemlerine başlamanız da ciddi yarar olacaktır. Borsada deneyim nasıl kazanılır öğrenerek, yatırımlarınıza faydasını araştırabilirsiniz. Bu tür bir tecrübeye sahip olmadan ve borsayı tanımadan yapacağınız yatırımlarda hatalı kararlar almanız oldukça büyük ihtimal dahilindedir.

Share on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir