Hisse Senedi Yatırımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hisse senetleri, birikimlerinizi kazançlı şekillerde değerlendirebileceğiniz enstrümanların başında gelmektedir. Buna karşın borsada işlem yapacağınız için belli bir bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekiyor. Üstelik amacınız para kazanmak olduğu için bu işi nasıl yapacağınız konusunda detayları da öğrenmelisiniz. Her şeyin başında hisse senedi nedir bilmeli ve size nasıl para kazandırdıklarını anlamalısınız.

Eğer hala hisse senedi nedir bilmiyorsanız Borsanasiloynanir.co sitesinde Aysun Bayhan tarafından kaleme alınan makaleyi okumanızı ve ardından bu içeriğe geri dönmenizi tavsiye ederim. Bu sayede aşağıda anlatacaklarımı çok daha iyi anlayabilirsiniz.

İşte hisse senedi yatırımı hakkında bilmeniz gerekenler:

Nerede İşlem Yaptığınızı Anlamadan Başlamayın

Nerede İşlem Yaptığınızı Anlamadan Başlamayınİlk ve en önemli konularda birisi, işlem yapacağınız yeri iyi bir şekilde tanımaktır. Yani hisse senetlerini alıp satacağınız ortamı, aracıları ve tarafları iyice öğrenin. Bundan sonra atacağınız adımların daha kolay olduğunu hemen anlayacaksınız.

Hisse senedi işlemlerini borsada, aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirirsiniz. Siz hisse senedi işlemlerine başlayabilmek için bir aracı kurumla anlaşmalı ve yatırımcı olabilmek için gerekli işlemleri yapmalısınız. Aracı kurum seçimini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra ilk hisse senedi alımına başlayabilirsiniz. Elbette bunun için doğru hisse senetlerini seçmeniz gerekmektedir. Bu da diğer maddemizi oluşturuyor.

Hisse Senedi Seçimini Doğru Yapmalısınız

Hisse Senedi Seçimini Doğru YapmalısınızBirçok yatırımcının kararsız kaldığı noktalardan birisi, hangi hisse senetlerine yatırım yapacağını belirlemektir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, ilgi alanlarınıza yönelik seçimler yapmanız gerektiğidir. Hiç bilmediğiniz bir sektör yerine, hakkında fikir sahibi olduğunu sektörlere ait hisseleri seçerek daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Üstelik bu hisse senetlerinin ne zaman artıp azalabileceği konusunda daha doğru tespitler yapabilirsiniz.

Birçok uzman yatırımcı, sadece anladıkları alanlara yatırım yaptıklarını söylemektedir. Hatta Warren Buffett‘a yükseliş gösteren bir sektöre ait hisse sorulduğu zaman, doğrudan ‘anlamadığım bir alan’ cevabını verdiği de görülmektedir. oysaki Warren Buffett, bir borsa zenginidir ve yıllardır yaptığı önemli yatırımlarla ön plana çıkmaktadır. Sizin de aynı bu yolu izlemenizi öneririm.

Tek Bir Hisse Senedine Yatırım Yapmayın

Tek Bir Hisse Senedine Yatırım YapmayınBir yatırımcının yapacağı en büyük hatalardan birisi, tek bir hisse senedine yatırım yapmaktır. Tek bir hisse senedi ile daha az riski üstleneceğinizi düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü o hissede beklemediğiniz bir gelişme yaşanırsa her şey tepe taklak olacaktır ve sonuçta daha büyük riskle karşılaşacaksınız. Bunun yerine farklı hisse senetlerinden oluşan bir portföyle riskleri dağıtır ve daha iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Portföye yatırım yapmak, tek bir yatırım aracıyla işlem yapmaktan çok daha iyidir. Çünkü portföyde yer alan herhangi bir varlıkta meydana gelen değişiklik, diğer varlıklardaki değişimlerle dengelenebilir. Ama tek bir yatırım aracında ya kazanır ya da kaybedersiniz.

Tepe ve Dip Noktalarını Beklemeyin

Tepe ve Dip Noktalarını BeklemeyinHisse senedi yatırımında bilmeniz gereken diğer bir önemli nokta, tepe ve dip noktalarını beklememenizdir. Fiyatların ne en düşüğünü ne de en yükseğini görmesini beklerseniz iş işten geçmiş olur. Bunun yerine kademeli alım – satım gerçekleştirmeniz daha karlı sonuçlar doğuracaktır. Üstelik bu şekilde bir yol izlediğiniz zaman her fiyat hareketini değerlendirmiş olursunuz ve risklere karşı gerekli önlemleri alarak ilerlersiniz.

Son olarak fiyat değişimleri karşısında sakin kalabilmeli ve acele hareket etmemelisiniz. İstikrarlı bir şekilde ilerleyebilmeli ve sabırlı olmalısınız. Fiyatlarda beklemediğiniz değişimler yaşanmaya başladığınız zaman, durumu hemen analiz etmeli ve buna göre pozisyon alabilmelisiniz. Bunları yapabilmek için hem piyasaya hakim olmalı hem de psikolojik olarak sağlam bir duruş sergilemelisiniz.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir