Hisse Senedi Alıp Satarak Para Kazanılır mı?

Borsalar çeşitli kıymetli kağıtlar, madenler, birçok farklı emtia ve uluslar arası kontratların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirildiği pazarlar olarak özetlenebilir. Burada kıymetli kağıtlar olarak, bono, tahvil, hisse senedi, aracı kuruluş varantları, çeşitli sertifikaları örnek olarak alabiliriz. Borsalarda işlemler dünya genelinde bakıldığında birçok alanda yapılırken ülkemizde borsa işlemleri ağırlıklı olarak hisse senetleri üzerine gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle zaten Türkiye’de borsa işlemlerinden bahsettiğimizde çoğunlukla hisse senedi işlemleri olarak algılanır.

Hisse Senedi Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Direkt olarak borsada işlem yapma şansınız yoktur. Bu nedenle SPK’dan borsa işlemleri için aracılık etmek üzere izin almış olan bir banka ya da aracı kurumdan hizmet almanız gerekecektir. Aynı kuruluşta bir yatırım hesabınızın açılması ile alım satım işlemlerine başlamanız için bir engel kalmaz. Tabi bu aracı kurumu seçerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Bu kuruluşun size yüksek komisyon oranları uygulamaması, iyi bir teknik alt yapı sağlaması (hızlı çalışan ve anlık verilerin olduğu bir sistem) ve yatırım kararlarınızda faydalı olabilecek ciddi bir araştırma, analiz, değerlendirme ekibine sahip olması gerekir. Bunları sağlayan kuruluşlar içinden en uygun bulduğunuzu seçebilirsiniz.

Yatırıma Başlamadan Önce Eğitim ve Deneme Hesabı Talep Edin

Hisse senedi alıp satarak borsada ya da diğer piyasalarda ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak size aracılık edecek kuruluştan bazı taleplerde bulunmanız gerekir. Bunlardan ilki işlem yapacağınız pazarla ilgili olarak bir eğitim almak olacaktır. Yani borsada işlem yapacaksanız buranın genel işleyişi nedir, buradaki yatırım araçları nelerdir, ne tür işlemler yapılmaktadır, kullanılan emirler nelerdir gibi konularda size yeterli bilgileri aktarmalarını istemelisiniz. Bu konular ile ilgili olarak size bilgi aktaracak uzmanlar, her doğru hizmet veren kuruluşta mevcuttur. Bu noktada eğitim vermekten de hiç çekinmeyeceklerdir. Sonrasında bu bilgileri iyice kafanızda belirginleştirip size sağlayacakları deneme hesaplarında işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede ciddi anlamda tecrübe elde ettikten sonra reel olarak borsa işlemlerine başlayabiliriz.

Nasıl Bir Yatırımcı Olacağınız Gerçekten Önemlidir

Hisse senetleri kısa vadeli yatırım yapılacak bir araç olmaktan öte uzun ve orta vadede kazanç getiren bir pazarın unsurlarıdır. Bu nedenle de yatırımlara başlamadan önce uzun ya da orta vadede yatırımlar mı yoksa anlık ve riski çok yüksek yatırımlar mı yapacağımıza karar vererek başlamak bizim açımızdan çok faydalı olacaktır. Aksi bir durumda borsada işlemlere başladıktan sonra sakin kalmak ve uzun vadeli işlemlere dönebilmek çok zor olacaktır. Anlık gerçekleştirilen işlemlerde ise kısa sürede oldukça büyük zararlara uğramamız işten bile değildir.

Borsalar ve borsa endekslerinin işlem gördüğü diğer piyasalar oldukça hızlı işleyen ve ciddi anlamda sakinlik gerektiren pazarlardır. Eğer sakinliğinizi kaybedip o hıza kapılırsanız çok sayıda yanlış kararı kısa bir süre içinde üst üste verebilirsiniz. Bu nedenle borsadaki işlemlerimize başlamadan önce yatırım türümüze karar vermek de büyük öneme sahip olacaktır.

Hisse Senedi İşlemleri ile Nasıl Para Kazanılır?

Borsada uzun ya da orta vadeli yatırımlar yapabilmek için öncelikle hangi şirketin hisse senedine yatırım yapacağımızı doğru belirlemek önemli olacaktır. Bu noktada ise finansal verileri ve tabloları doğru okuyabilmek ciddi bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısaca finansal okuryazarlık olarak betimleyebileceğimiz bu bilgi ve tecrübe karması kendi başımıza hisse senetlerine doğru yatırım kararları alabilmemiz açısından çok ama çok vazgeçilmez bir noktada bulunmaktadır.

Eğer siz yatırım yapmayı düşündüğünüz bir şirketin bilançosunu doğru okuyamıyorsanız sürekli olarak başka insanların fikirleri doğrultusunda yatırım kararları almanız gerekecektir. Ya da doğru araştırmaları yapacak finansal bilginiz yoksa sadece el yordamı ile yatırımlar gerçekleştiren biri konumunda ilerlemek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle de borsa yatırımları için seçeceğiniz hisse senetleri konusunda danışmanlık alacağınız kişilere sürekli olarak güvenmek zorunda olmak, onların bilerek ya da bilmeden yapacağı tüm hatalara sonuna kadar dahil olmak anlamına gelecektir.

Örnek vermek gerekirse mali tablolarında sermaye yapısının zayıflığını bir şekilde saklamış olan bir şirketin hisse senetleri size almanız için önerildiğinde buradaki makyajı göremediğiniz için yüksek fiyatlardan satın almakta bir sakınca görmezsiniz. Bu da size ciddi bir zarar etme riskini getirir. Oluşacak negatif bir ortamda bu şirkete ait hisse senedinin fiyatları çok hızla düşebilir. Siz de önceden bu durumu öngöremediğiniz için bu zarar katlanmak zorunda kalırsınız.

Ya da tam tersine bir şirket mali tablolarında geçmiş dönemlerde yeni alanlardaki ürünleri ya da hizmetleri için ciddi yatırımlar yapmışsa ve bu yatırımlar da araştırdığınızda ayakları yere basan, makul alanlar ise orta ve uzun vadede bu şirketin ciddi karlar elde etmesi büyük bir ihtimal olarak karşınıza çıkar. Böyle bir öngörüyü kullanarak, o şirketin olumsuz başka bir durumu da mevcut değilse oraya yatırım yapabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse yukarıda belirttiğimiz kriterlere dikkat ederek yapacağınız hisse senedi alım satımlarında ciddi kazançlar elde etmemeniz için pek fazla engel bulunmamaktadır.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir