Borsaya Girmek için Ne Yapabilirim?

Tasarrufların olduğu gibi beklememesi değerlendirilmesi için yatırım yapmak şart haline gelmiştir. Bu aşamada en kazançlı sonuçlar elde edilecek yerler aranmaktadır. Eskiden beri aşina olunan borsalar akıllara gelmektedir. Borsadan servet sahibi olan yatırımcıların var olması başarılı olma ihtimalini yüksek tutmaktadır. Bu sebeplerden dolayı insanlar bir an önce piyasaya giriş yapmak ister.

Peki, borsaya girmek için ne yapılır, gelin hep birlikte bakalım:

Piyasada alım – satım işlemi yapmak için fiilen 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Sonraki işlemler kolaylıkla halledilmektedir. Bunun için borsa hizmetinde bulunan bir tane aracı kurumu seçmeniz yeterlidir. En zor aşama burasıdır. Çünkü seçeceğiniz kurum tarafından yatırım işlemleriniz halledilir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmanız, uzman kadrosunun ve teknik alt yapısının sağlamlığından emin olmanız gerekir. Ülkemizde borsa ve aracı kurumları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenleme ve denetlemelere uğrayarak yasal hale getirilmiştir. İnternet adresinden yasal olan kurumların listesine ulaşabilirsiniz.

Aracı kurumları borsa ile aranızda köprü görevi görmektedir. Alım – satım emirlerinizi piyasaya iletmektedir. Bu sayede yatırım işlemleriniz gerçekleşir. Piyasada sabah ve öğlenden sonra olmak üzere belirli saat aralığında emirler toplanır. 1 saniyelik gecikmeden dolayı avantajlı bulduğunuz pozisyonları kaçırabilirsiniz. Bu nedenle teknolojik olarak kendini her daim yenileyen alt yapısı sağlam olan kurumu tercih etmelisiniz. Böylelikle vakit kaybetmeden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kurum seçimine karar verdikten sonra eğer vadesiz hesabınız yoksa borsa yatırım hesabı açtırmak için talepte bulunmalısınız.

Borsada alım – satım yapabilmek için vadesiz hesabı ihtiyacınız vardır. Hesabı ya borsa işlemleri yürüten bankalar ya da aracı kurumları aracılığıyla kolaylıkla açtırabilirsiniz. Genellikle prosedür gereği nüfus cüzdanın ve ikametgah adresinin fotokopisi istenmektedir. Bu belgeleri eksiksiz olarak ilgili kuruma ilettiğinizde kısa süre içinde hesabınız açılmaktadır. İstediğiniz miktarda para yatırarak işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Fakat en az yatırım yapmak istediğiniz aracın minimum değeri hesabınızda bulunması gerekir. Eksik bakiye ile işlem yapılamamaktadır. Emir verseniz dahi sistem kabul etmemektedir.

Vadesiz yatırım hesabına sahip olduktan sonra artık yasal olarak borsacı olursunuz. Önemli olmak doğru zamanlamayla kâr getirecek araçlara yatırım yapmaktır. Böylece kazanç elde edilir. Bu nedenle borsayı çok iyi bilmeniz, belli bir deneyim kazanmanız saf dışı kalmamak için oyunu kuralına göre oynamanız gerekir. Bunun için tüm imkanları değerlendirmenizi, piyasa hakkında detaylı bilgilere sahip olmanızı öneririz. Bu konuda en iyi aracı kurumlarının eğitimleridir. Gerek uzmanların yazmış oldukları eğitim kitapları, görsel olarak hazırladıklar videolar kısa sürede borsanın mantığını kavramanıza yardımcı olur. Böylelikle işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

Borsayı öğrenmenin en iyi yolu kesinlikle demo hesaplardır. Sanal para üzerinden oynandığı için birikimlerinizi riske atmadan deneyimli borsacılar gibi piyasada tecrübe kazanabilirsiniz. Uzmanlar belli bir deneyim yaşamadan gerçek hesaba geçmenin sakıncalı olduğunu her zaman dile getirirler. Kayıpla karşılaşmak istemiyorsanız, demo hesaplarda bol bol alıştırma yaparak, kendinizi geliştirmelisiniz. Böylelikle giderek hatalarınız azalır, nelere dikkat etmeniz gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kâr getirecek stratejiler geliştirerek profesyoneller gibi paranızı yönetebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsaya girmek için vadesiz hesaba ihtiyaç duyulur. Aracı kurumları aracılığıyla hesabı kısa sürede açtırabilirsiniz. Fakat önemli olan piyasadan beklentileri karşılayabilmektir. Bunun için kurumların eğitim ve demo hesap faaliyet hizmetlerinden faydalanmanızı öneririz. Sabırlı ve prensipli olarak ilerlediğiniz sürece ileride beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilirsiniz.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir