Borsanın Kuralı Var mıdır? Herkes İşlem Yapabilir mi?

Borsada alım – satım yaparak birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız bir miktar birikmişe sahip olmalısınız. Aynı zamanda yasal olarak yatırımcı statüsünde bulunmanız için de 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekir. Bu kriterlere uygunsanız, yatırımlarınızı borsalar aracılığıyla yapabilirsiniz. Bunun için aracı kurumu vasıtasıyla vadesiz yatırım hesabı açtırmalısınız. Günümüzde bu prosedür gereği gereken işlemler internet üzerinden kolaylıkla halledilmektedir.

Her borsanın kendine has işleyiş kuralları vardır. Bu nedenle birikimlerinizi hangisi üzerinden değerlendirmek istiyorsanız mutlaka kaideleri bilmeniz gerekiyor. Eğer yatırım işlemlerinizi dünya borsaları tarafından yürütmek istiyorsanız, aracı kurumu seçimini de ona göre yapmalısınız. Yurt dışı bağlantısı olmayan kurumla anlaşırsanız; işlemlerinizi Borsa İstanbul üzerinden yürütmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle yabancı ülkelerin borsalarıyla irtibat halinde, yasal olarak faaliyette bulunan kurumu tercih etmelisiniz.

Ticari zekanız iyi çalışıyorsa genç yaşlı olmanızın farkı yoktur. Borsada birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Çünkü piyasada kar elde etmeniz mantığı ticaretle aynıdır. Yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden alarak, yükseldiğinde satmak gerekir. Böylece aradaki farktan kazanç sağlanır. Fakat piyasa hakkında bilgi ve deneyime sahip olmayanlar için bu o kadar kolay bir durum değildir. Mantık basittir, uygulama esnasında sıkıntılarla karşılaşılır. Bu nedenle doğru adımlar atabilmek için borsa nedir, ne değildir öğrenilmesi gerekir.

Borsa Nedir?

Borsa, alıcı ve satıcının fiziken bir araya gelmeden alım – satımlarda bulunmasına sonucunda para kazanılmasına imkan tanıyan piyasadır. Borsa nedir, borsada ne yapılır hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız. İşlemler belirli merkezler üzerinden gerçekleştirilir. Ülkemizde yatırımlar Borsa İstanbul tarafından yönetilir. Online platformlar aracılığıyla yapılan işlemlerde tüm yatırımcılar birikimlerini tek fiyat oluşumu şeklinde eşit olanaklara sahip olarak değerlendirme fırsatı yakalar. Bu fırsatları değerlendirebilmek içinse piyasanın ayrıntılı olarak bilinmesi, deneyimli olunması gerekir.

Piyasaya Giriş Yapmak için Ne Gerekir?

Borsaya giriş yapmak istiyorsanız SPK’nın internet adresine girerek, yasal olan aracı kurumlarının listesinden yatırım mantığınıza uygun hizmette bulunan bir tanesini seçmelisiniz. Vadesiz hesabınız yoksa da açtırmak için talepte bulunmalısınız. Nüfus cüzdanınızın ve ikametgah adresinizin fotokopisini kuruma ilettiğinizde kısa sürede hesabınız aktif hale gelir. İçine istediğiniz miktarda para yatırarak, borsada alım – satım işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz.

Borsaya Ne Kadar Para Yatırmalı?

Borsaya istediğiniz miktarda para yatırabilirsiniz. İster 100 TL isterseniz 100.000 TL hiç fark etmez. Önemli olan yatırılan paranın bütünlüğü korunarak, katlanabilmesidir. Doğru stratejiler ile ilerleyerek 100 TL’yi servet haline de dönüştürebilirsiniz, tam tersi elinizde olanı da kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ne kadar para ile giriş yapacağınıza, beklentinizi karşılaması doğrultusunda karar vermelisiniz. Bu hususta yatırım yapmadan önce portföyünüze eklemeyi düşündüğünüz aracın fiyat seviyelerini incelemenizde fayda var. Bun göre ileri de kar getirip getirmeyeceğine karar verebilirsiniz.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa nasıl oynanır kalıplaşmış bir deyimdir. Asla unutmamalısınız ki borsa oyun veya şans işi değildir. Piyasaya girmeden önce bilinmesi gereken genel geçer kurallar vardır. Bu kurallar bilinmeden başarılı olmak zordur. Bunların başında elbette ki iyi bir borsa bilgisine sahip olmak gelir. İkincisi ise tahmin ettiğiniz gibi deneyimli olmaktır. Bu iki unsur tam olduğu sürece işlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğine doğru bir şekilde karar verebilirsiniz. Borsada alım ve satım kararı vermek çok önemlidir. Bu yüzden borsada alım – satım nasıl yapılır öğrenin.

Borsa oynarken bildiğiniz hakkında fikir sahibi olduğunuz araçlara yatırım yapmalısınız. Kesinlikle sonucundan emin olmadığınız pozisyonlara girmemelisiniz. Özellikle yatırım yapılacak olan aracın fiyatını etkileyen unsurları bilmelisiniz. Her değişkenin kontrolünü yapmalısınız. Tek değişkeni gözden kaçırır veya atlarsanız istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kendinize yatırımcı günlüğü oluşturmalısınız ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları kısa kısa not almalısınız. Bu sayede günlüğünüze bakarak, aynı hataları ileride tekrarlamazsınız. Böylelikle kayıpla karşılaşmadan birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsa Eğitimi ve Deneyimi Nasıl Kazanılır?

Ülkemizde borsa eğitimleri aracı kurumlarının uzmanları tarafından verilir. Bazıları ücrete tabidir. Fakat para kazanmak için eğitimlerin ücretli olup olmamasını kafanıza takmamalısınız. Çünkü ileride para kazanmanızı sağlayacak unsurlar bilgi ve deneyimlerinizin seviyesidir. Bu yüzden tüm alternatifleri değerlendirmenizi öneririz. Bilhassa en alt seviyeden başlamalısınız. Böylece bir sonraki seviyeye geçtiğinizde zorluk çekmezsiniz. Temel ve teorik kısımları böylece kolayca öğrenebilirsiniz.

Borsa deneyimi kazanmak geliştirilen sanal hesaplar üzerinden mümkündür. Aynı zaman uygulama geliştiricileri tarafından oyunlar da türetilmiştir. İstediğiniz kanal aracılığıyla tecrübe kazanabilirsiniz. Yaptığınız alım – satım işlemleri sanal para üzerinden yapıldığı için sermayenizi riske atmadan borsadan nasıl para kazanılır öğrenebilirsiniz. Bu kapsamda tüm işlemlerinizi ciddiyetle yönetmelisiniz. Portföyünüze eklemeden önce neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız, kar getirme ihtimali yüksek olmayan araçlara yatırım yapmamalısınız. Deneme yanılma yöntemleriniz sonucunda profesyoneller gibi kendi sistemlerinizi ve kar getirecek stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Borsada Başarılı Olmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada başarılı olmak için kesinlikle aksatmadan yatırım araçlarının piyasa takiplerini yürütebiliyor olmalısınız. Aynı zamanda fiyat analizlerini yorumlayabiliyor olmanız gerekir. Borsaya başladıktan belli bir zaman sonra bu yetilerin hepsini kazanırsınız. Zaten bu konular aracı kurumlarının vermiş oldukları eğitimlerin kapsamı dahilindedir. Bu nedenle kurumların eğitimlerini göz ardı etmemenizi öneririz.

Piyasada doğru oluşturulan portföyle kazancınızı uzun vadede yüksek miktarlara ulaştırabilirsiniz. Kısa vadede diyemiyoruz çünkü bu durum borsanın işleyişine terstir. Risk oldukça yüksektir. Bu nedenle yatırımlarınızın süresini olabildiğince uzun tutarak, riskleri zamana yaymalısınız. Böylece analiz teknikleri ve piyasa takipleri sonucu karşılaşılabilecek tehlikeleri öngörerek, engelleyebilirsiniz. Borsada kaybetmeden kazanmayı da sağlayabilirsiniz.

Portföyünüzü çeşitli tutmanız, riskleri yaymanın en iyi yoludur. Çünkü tek araca yüksek miktarda yatırım yapmak yanlış düşüncedir. Çünkü fiyatların tam tersi istikamet etmesi zarar edilmesi anlamına gelir. Bu nedenle farklı araçlara küçük miktarda yatırım yapmalısınız. Parça parça oluşturularak yükseltilen işlem hacimleri risk yönetimi yapmanızı sağlar. Böylelikle kazançlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, her borsanın kendi işleyiş stili farklıdır. Bu nedenle yatırımlarınızı yürüteceğiniz borsanın kurallarını öğrenmeniz gerekir. Birikimlerinizi değerlendirebilmeniz için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterlidir. Aracı kurumu ile anlaşarak vadesiz hesap açtırabilirsiniz. Böylelikle alım – satım işlemlerinizi yürüterek, aradaki farktan kazanç sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar için borsa nedir ne değildir iyice öğrenmelisiniz. Demo hesaplarda alıştırma yaparak, kar getirecek stratejiler üretmelisiniz. Böylelikle gerçek hesaba geçtiğinizde kayıpla karşılaşmadan düzenli olarak getiriler elde edebilirsiniz.

Share on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir