Borsadan Para Kazanabilir miyim?

Borsa çoğu yatırımcının iştahını kabartan bir piyasadır. Birikimlerin değerlendirilmesi için başta tercih edilen piyasada elbette ki para kazanmak mümkündür. Bunun için belli başlı kurallara uyulması gerekir. Ancak bu şekilde nasıl hareket edilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Doğru atılan adımlar borsada kârlı çıkmanızı sağlar. Bunun için piyasanın mantığını kavramanız, deneyimli olmanız son derece önemlidir. Borsada deneyim nasıl kazanılır, öğrenmek için tıklayın!

Borsada para kazanmak herkesin başarılı olabileceği bir olgudur. Piyasada servet sahibi olanların varlığı bunun kanıtıdır. Başarılı olacağınıza inanmalı, prensipli bir şekilde hareket etmelisiniz. En baştan temel bilgileri öğrenerek işe başlamalısınız. Borsa nedir, ne işe yarar, yatırım araçları nelerdir, alım – satım nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi bilinmesi gereken soruların cevaplandırılması oldukça önemlidir. Bu soruların cevabı bilinmez ise başarılı olmanın oranı düşüktür. Bu nedenle alternatif tüm yolları deneyerek, borsayı A’dan Z’ye öğrenmelisiniz.

Borsayı öğrenmek günümüzde daha kolaydır. Uzmanların kaleme aldıkları kitaplar, hazırlamış olduğu videolar ve vermiş oldukları seminer hizmetleri sayesinde kısa sürede borsayı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu eğitimler kademe kademedir. Piyasa hakkında bilgi birikimine sahip olduğunuzu düşünseniz dahi en alt seviyeden başlamanız yararınızadır. Çünkü önemli görmediğiniz bir bilgi, belki de başarısız olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle en ince ayrıntıyı gözden kaçırmamanız gerekir. Yoksa ilerleyen süreçte tekrar başa dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden temelden başlamanız daha iyidir.

Piyasanın mantığı, işlem gören araçların fiyat hareketlerinde yaşanan gelişmeleri doğru olarak tahmin etmektir. Buna bağlı olarak düşük fiyat seviyelerinden alım yaparak, değeri arttığında da satış yapmak gerekir. Böylece alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Borsada alım – satım nasıl yapılır öğrenin. Böylelikle mantığının fazlasıyla basit olduğunu görürsünüz. Önemli olansa beklentiyi karşılayacak fiyat seviyelerini tahmin edebilmektir. Böylelikle yatırımlarınızı o noktalardan gerçekleştirerek kârlı sonuçlar elde edebilisiniz. Borsada yatırımlarınızın vade süresini uzun tutmaya çalışmalısınız. Çünkü kısa vadede düşük kazançlar sağlanır ve piyasanın yapısı gereği risklidir. Bu nedenle uzun vadede, risk yönetimi yaparak oluşturduğunuz portföyle para kazanabilirsiniz.

Borsada Para Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada paranızı değerlendirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli hususun piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak gerektiğini unutmamalısınız. Bu iki unsur zaman içinde tecrübe kazandıkça gelişecektir. Bunun için aracı kurumlarının eğitimleri son derece faydalıdır. Böylece tüm püf noktalara ulaşabilirsiniz. Deneme hesapları sayesinde, kazandığınız deneyimler sonucunda başarılı yatırımcılar gibi kâr getirecek portföy hazırlayabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar üzerinde durmak istiyoruz:

Yatırım Araçlarını Tanımak

Borsada hisse senetleri, tahviller, bonolar, emtialar, endeksler, yatırım fonları ve tüm dövizler işlem görmektedir. Biliyorsunuz ki piyasada işlem gören araçların fiyatları gün içinde dalgalanmaktadır. Bu iniş çıkışların nedenini bilirseniz, kolaylıkla gelecekte fiyatların ne yönde oluşacağını anlayabilirsiniz. Böylece hangi seviyelerin beklentinizi karşılayacağına karar vererek alım – satımda bulunabilirsiniz.

Fiyatlar Neden Dalgalanır?

Yatırım araçlarının fiyatları genellikle yatırımcıların alım – satım politikaları yüzünden değişir. Arz ve talebe göre belirlenen fiyatlar, analiz yöntemleri ile doğru olarak tahmin edilmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler, ülkelerin ekonomik durumlarıdır. Bu da mikro ve makroekonomik faktörler içinde yer alan göstergelerin takibiyle yapılır. Gerek enflasyon gerekse işsizlik ve tarım dışı istihdam oranları fiyatlar üzerine etkilidir. Olumlu ya da olumsuz gelişmeler fiyatların yükselmesini ve düşmesini sağlar. Bu durumda yatırımcılara kaybetme korkusu yaşatmaktadır. Borsada kaybetmeden kazanabilir misiniz, öğrenmek için tıklayın.

Piyasa Takibi Nasıl Yapılır?

Ülkelerin ekonomik yapıları hızlı bir şekilde takip edilebilmesi için aracı kurumları ekonomik takvim uygulamasını geliştirmiştir. Bu sayede dünyanın diğer ucunda meydana gelen olaylardan anında haberdar sahibi olabilirsiniz. Bu olayların sonucunu yorumlayarak, fiyatlar artacak mı azalacak mı anlayabilirsiniz. Her zaman değeri artacak araçlara yatırım yapmalısınız.

Fiyat Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada temel ve teknik analiz olmak üzere 2 farklı tür bulunur. Temel analizler ülkelerde meydana gelen gelişmeleri takip eder ve yorumlamasının yapılmasını sağlar. Teknik analizler ise geçmişte yaşanmış olaylar karşısında yatırımcılar alım mı yoksa satım mı yapmış analizi yapılır. Çünkü dünde cereyan eden olaylar bugün de aynı şekillerde meydana gelebilmektedir. Böylece fiyatlarda yine aynı oluşumlar görülecektir. Deneyimleriniz arttıkça, yaşanan olayların sonucunu daha kolay yorumlayabilirsiniz. Böylelikle en uygun seviyelerden alım – satım yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada sabırlı ve prensipli olarak hareket ettiğiniz sürece para kazanabilirsiniz. Bunun için öncelikli dikkat etmeniz gereken durum piyasa hakkında detaylı bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmaktır. Bu süreçte paranızı kaybetmeden deneyim sahibi olmanız için deneme hesapları geliştirilmiştir. Ayrıca teorik bilgiler için de aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmalısınız. Vakit geçtikçe başarılı yatırımcıların seviyesine rahatlıkla yükselebilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir