Borsada Kaybetmeden Kazanabilir miyim?

Borsa birikimlerin değer kazanması için fiyat varsayımları üzerine kurulu olan piyasadır. Hisse senetleri, emtialar, endeksler, yatırım fonları ve dövizler alım – satımı yapılan enstrümanlardır. Bu enstrümanların gelecekteki alacağı fiyat seviyeleri doğru tahmin edilmesiyle başarılı olunur. Para kazanmak için ileri tarihte değer kazanacak araçlara yatırım yapılmalıdır. Böylelikle alım – satım farkı arasından kazanç elde edilir.

Borsada para kaybetmeden kazanç elde edebilenlerin sayısı azdır. Bu kesinlikle kabiliyet meselesidir. Nasıl ki bisiklete ilk binildiği zaman düşmeden ilerlenemiyorsa, borsa tecrübesi kazanılmadan piyasada başarılı olmak zordur. Ama imkansız değildir. Çünkü servet sahibi olan, evini geçindiren yatırımcılar herkesin malumudur. Bunun için gerçekten yılların deneyimine sahip olan kıvama gelmeniz gerekir. Pes etmeden, azimli bir şekilde devam ederseniz, günün birinde profesyoneller gibi kayıpla karşılaşmadan, para kazanmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Borsa bilgi birikimine ve deneyimine nasıl sahip olunur, gelin hep birlikte bakalım:

Borsayı öğrenmek günümüzde çok kolaydır. Özellikle sanal hesaplar bu konuda oldukça faydalıdır. Bunun nedeni kendi uygulamalarınız sonucunda piyasada dikkat edilmesi gerekenleri tecrübe edinmenizdir. İnsanların deneyimleri arttıkça bilgi birikimleri de artar. Fakat bilgiler arttıkça tecrübe artmaz. Yatırım araçlarının sürekli değişen fiyat hareketlerini kontrolünüz altına alabilmek için iyi bir borsa deneyimine sahip olmanız gerekir. Böylece hangi zamanlarda fiyatların yükseleceğini düşeceğini öngörebilirsiniz.

Borsa düşüş eğilimindeyken yatırımcılar değerinin ileride yükselmesini beklediği araca bugünkü fiyatı üzerinden yatırım yaparlar. Aracın değerinin yükselmesi için uzun bir müddet beklenilmesi gerekir. Fiyat beklentiyi karşılayacak seviyeye yükseldiğinde satış yapılır. Tabi bu süreç içinde aracın değerinde dalgalanmalar görülür. Bunun analizini yapabilmelisiniz. Önceden hisse senedi al, değerlenmesi için 5 yıl hiç bir şey yapmadan bekle cümlesi tarihe karışmıştır. Çünkü ufak bir gelişme kâr getirmesi beklenen senetlerin trend eğilim yönünü tersine döndürebilmektedir. Bu yüzden pozisyonunuz açık olduğu sürece piyasayı takip etmelisiniz. Ara zamanlarda kağıt analizlerini aksatmadan yapmalısınız.

İnternet üzerinde var olan yerli ve yabancı kaynaklar borsayı detaylı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur. Kesinlikle en temel seviyeden başlamalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmanızı önerebiliriz. Uzmanların kaleme aldıkları kitaplar, görsele dökülen videolar ve seminer hizmetleri birebirdir. Borsa hakkında hiç bir şey bilmeyen biri bile bu bilgiler sayesinde profesyonellerin seviyesine çıkabilir. Eğitimler kademe kademedir. İleride problemle karşılaşmamak için en alt seviyeden başlayarak borsayı detaylı olarak öğrenmelisiniz.

Borsa temel ve teorik bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İşin zor kısmı deneyim kazanmaktır. Bunun için deneme hesapları geliştirilmiştir. Deneme yanılma yöntemleriyle zamanla kendinize uygun yatırım stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda özellikle uzmanların videolarda anlatmış olduğu örneklerin sağlamasını yaparak işe başlamalısınız. Demo hesaplar hem işlem yapılan platformu hem de piyasayı ve yatırım araçlarını tanımanızı sağlar. Bütün araçların fiyat hareketlerini izleyerek hangi aracın beklentinizi karşılayacağına karar verebilirsiniz.

Demo hesaplarda özellikle temel ve teknik analizlerin nasıl uygulandığını öğrenmelisiniz. Analizler araçların fiyatları hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Böylelikle işlemlerinizi rastgele değil bilinçli olarak yaparsınız. Zaman ilerledikçe artan tecrübeleriniz fiyat oluşumlarını daha kolay tahmin etmenizi sağlar. Böylelikle kayıpla karşılaşmadan kazanç elde etmeye başlarsınız. Sadece sabırlı olmalısınız. Emin adımlarla ilerlemelisiniz. Kayıpla karşılaşsanız bile moralinizi bozmadan hedefinize ulaşmak için planlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

Sonuç olarak, nasıl ki top yere çarpmadan yükselmiyorsa, borsada da bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmadan rastgele yapılan işlemler sonucunda kazanç elde edilemez. Edilse dahi şans eseri bir defalığına mahsustur. Kayıpla karşılaşmadan düzenli olarak gelir elde etmek istiyorsanız, kesinlikle iyi bir stratejiyle hareket etmeniz gerekir. Bunun için demo hesaplarda alıştırma yaparak tecrübelerinizi arttırmalısınız. Böylelikle artan tecrübeleriniz hata yapmanızı, kayıpla karşılaşmanızı önler. Bu sayede gerçek hesapta zarara uğramadan yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir