Borsada Deneyim Nasıl Kazanılır?

Borsalar birikimlerin değer kazanması konusunda yatırımcılara imkan tanıyan piyasadır. Ticarete konu olan malların alım – satımı yapılır. Aradaki farktan kazanç sağlanır. Bu nedenle düşük fiyattan alım yüksek fiyattan satım yapmak gerekir. Piyasada fiyatlar dalgalı yapıya sahip olduğu için bu durumun kontrolünü yapmak zordur. Fakat imkansız değildir. İyi bir bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde borsada paranızı değerlendirebilirsiniz.

Borsalar belirli merkez üzerinden yönetilen piyasadır. İşlemler internet üzerinden aracı kurumları aracılığıyla yapılır. Araçların fiyat hareketleri borsa platformları tarafından izlenir. Yatırımcıların borsa deneyimi yaşamaları için sanal hesaplar geliştirilmiştir. Bu hesaplar gerçek hesapla birebirdir. Bu sayede hem yatırım araçlarını hem de işlem yapacağınız platformu tanıma fırsatı bulursunuz. Alım – satımlar güncel veriler üzerinden gerçekleşir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, hata yapma oranınızı kısa sürede düşük ihtimale getirirsiniz.

Piyasada en küçük ayrıntı bile çok önemlidir. Bu nedenle deneyim kazanmadan önce aracı kurumlarının uzmanları tarafından teorik kısımları öğrenmelisiniz. Borsa nedir, ne işe yarar, alım – satım nasıl yapılır, yatırım araçları nelerdir, araçların fiyatlarına etki eden faktörler nelerdir ve nasıl yorumlanır gibi bilinmesi gereken konular vardır. Eğitimler kademe kademe yükselmektedir. En alt seviyeden başlayarak detaylı bir şekilde borsayı öğrenebilirsiniz. Mantığını kavramak içinse kesinlikle demo hesaplarda deneyim kazanmanız şarttır. Bu nedenle ister sanal hesaplar isterseniz borsa oyunları oynayarak piyasada başarılı yatırımcılar gibi deneyim sahibi olabilirsiniz.

Borsa deneyimi konusunda geliştirilmiş uygulamalar genellikle ücrete tabiidir. Fakat finans piyasaları hakkında fikir sahibi ve deneyim sahibi değilseniz, acemiliğinizi üzerinizden atmanız için tecrübe kazanmanız şarttır. Yoksa direkt gerçek hesapta işlemlerinizi yürütmeye başlarsanız, büyük ihtimal kayıpla karşılaşırsınız. Bu yüzden eğitim faaliyetlerinin ücretli olması konusuna takılmamalısınız. Çünkü öğrenilen bilgiler kazanılan tecrübeler ileride sermayenizi güçlendirmenizi kolaylaştıracaktır. Bu konuda özellikle analiz tekniklerini ve piyasa takiplerini nasıl gerçekleştirmeniz, sonucunu nasıl yorumlamanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Borsada fiyat oluşumlarını doğru olarak tahmin etmek kazançlı portföy oluşturmanızı sağlar. Bunun için de piyasa takibi ve analizi yapmanız şarttır. Borsada temel ve teknik olmak üzere iki farklı analiz yöntemi bulunur. Temel analizde yatırım araçlarının fiyatlarını olumlu olumsuz yönde değiştirecek gelişmelerin takibi yapılır. Teknik analizde ise araçların geçmişte almış olduğu fiyat hareketleri incelenir. Olaylar kıyaslanır, bugünle bağlantı kurularak yatırımcıların alım mı yoksa satım mı yapacağına karar verilir. Çünkü fiyat seviyeleri arz ve talebe bağlı olarak değişir. Bu yüzden yatırımcıların yapması beklenen işlemler analiz yöntemleriyle belirlenmeye çalışılır.

Teknik analizler, matematikseldir. İşin içine fiyat – zaman grafikleri girdiği için ilk etapta karışık gelecektir. Bu konuda uzmanların analiz teknikleri konusunda örneklerle anlattığı, yorumunu yaptığı videoları seyretmenizi öneririm. Böylelikle dikkat edilmesi gereken hususları göz önüne alarak, grafikleri nasıl yorumlamanız gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Tıkandığınız noktalarda seminer hizmetinden yararlanarak sorularını uzmanlara sorabilirsiniz. Böylece piyasa hakkında eksik olan bilgilerinizi tamamlayarak, mantığını çözebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa deneyimi kazanmak için geliştirilen demo hesaplar oldukça avantajlıdır. Bu sayede deneme yanılma yöntemleriyle bir süre sonra kendi yatırım yönteminizi oluşturabilirsiniz. Aslına bakarsanız borsayı öğrenmenin en iyi yolu sanal hesaplarda deneyim kazanmaktır. Çünkü insan kendi çabalarıyla öğrendiği bilgileri, yaptığı hataları unutmaz. Önemli olan sabırlı, emin adımlarla prensipli bir şekilde pes etmeden yürüyebilmektir. Bu konuda asıl iş size düşmektedir. Motivasyonunuzu düşürmeden, yılmadan bütün imkanları değerlendirerek borsa hakkında bilgi ve tecrübelerinizi arttırmalısınız. Böylelikle er ya da geç piyasada profesyoneller gibi birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Share on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir