Borsada Alım – Satım Nasıl Yapılır?

Birikimlerini borsada değerlendirmeye karar verenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan biri de piyasada alım – satımların nasıl yapıldığıdır. İşlemler internet bağlantılı cihazlar üzerinden online olarak aracı kurumları aracılığıyla yürütülür. Yatırım araçlarına fiziki olmayan şekillerde yatırım yapılır. Alım – satım arasında bulunan farktan kazanç elde edilir. Bu nedenle enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden alarak, yüksek fiyata satmak gerekir. Yatırımlarınızı geleceğe dönük, değer artışı yaşayacak araçlara yapmanız istediğiniz getirileri kazanmanızı sağlar.

Borsa biliyorsunuz ki eski tarihe sahip, SPK’nın düzenleme ve denetlemelerinden sonra yasal mevzuatlara uygun hale gelen piyasadır. Bu sayede birikimler güven içinde değerlendirilir. Herhangi bir dolandırılma söz konusu değildir. Ama bunun için aracı kurumunuzun yasal olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde dolandırabilirsiniz. Kurum yasal olmadığı için de yaptığınız işlemleri, yatırdığınız parayı ispat edemeyeceğinizden dolayı hakkınızı aramanız güçleşir. Bu nedenle seçeceğiniz aracının SPK’nın yetki belgesine sahip olup olmadığını araştırmalısınız.

Borsada Yatırıma Konu Olan Araçlar Nelerdir? Alım – Satımları Nasıl Yapılır?

Borsada işlem gören araçlar denildiğinden hisse senetleri akla ilk gelen enstrümanlar arasında yer alır. Bunun nedeni ilk işlemlerin senetler üzerinden yapılmasıdır. Bunun dışında altın, gümüş, petrol, buğday gibi çok fazla çeşide sahip olan emtialar, endeksler, yatırım fonları, tahviller, bonolar ve tüm dövizler piyasada yatırıma konu olan araçlardır. Her araç kendi özel ürün kategorisi altında işlem görmektedir.

Hisse senedi, tahvil, bono gibi değerli evraklar menkul kıymet, majör, minör ve egzotik para birimleri döviz altın, gümüş, petrol gibi ürünler emtia borsaları aracılığıyla işlem görür. Bu araçlar forex piyasasında olduğu gibi tek platform üzerinde bulunmamaktadır. Bu nedenle ayrı platformlar üzerinden işlemler yapılır. Bu nedenle vakit kaybı yaşanmaktadır. Borsa işlemlerinde saniyelerin önemi büyüktür. Fiyatların anlık olarak değişmesi doğru zamanlama yakalanmadığı sürece zarar edilmesine neden olur. Beklentilerin karşılanması için doğru vakitlerde, en uygun fiyat seviyelerinden alım – satım yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Borsada hisse senetleri para kazandırıyor mu, öğrenmek için tıklayın.

Borsa enstrümanlarının fiyat hareketleri sadece ülkemizde yaşanan ekonomik, siyasi, politik nedenlerden değil, dünya çapında meydana gelen olaylar neticesinde etkilenmektedir. Fakat bu etkiler kimi enstrümanın değerinin artmasını sağlarken kiminde azalmasına neden olur. Bu nedenle alım – satım yapmaya karar vermeden önce piyasanın nabzını yoklamanız gerekir. Aynı zamanda borsa analizleri olan temel ve teknik yöntemleri aracınızın üzerinde uygulamalısınız. Bunun sonucuna göre fiyat gelişiminin yukarı mı yoksa aşağı mı yönde olacağına karar vermelisiniz. Buna göre gelecekte değer kazanacak araca yatırım yapmalısınız.

Alım – satım işlemleri için platforma giriş yapmalısınız. Piyasa takipleri ve analizleri sonucunda kar getireceğine inandığınız enstrümanı seçerek, birim fiyatı üzerinden ne kadar alımda bulunacaksanız miktar girerek emrinizi platforma iletmelisiniz. Bu vermiş olduğunuz emir direkt borsa sistemine kaydolmaz. Aracı kurumunuz emrinizi piyasa şartlarına uygun hale getirerek, sisteme işler. Bu sayede piyasada alıcı ve satıcı fiziken bir araya gelmez. Verilen emirlerin eşleşmesi halinde yatırım işlemleri gerçekleşir. Böylece satıcı enstrümanı, alıcı ise parayı karşı tarafa sistem üzerinden transfer etmiş olur.

Borsada Başarılı Olmak için Ne Yapmak Gerekir?

Borsada başarılı olmanız için bilgi ve deneyim kadar psikolojik etmenlerinde önemi büyüktür. Sabırsız, aceleci ve kararsızsanız piyasada başarılı olmanızın oranı düşüktür. Çünkü borsada birikimler uzun vadede değerlendirilir. Kısa vadede yapılan işlemler yüksek risk içerir. Bu nedenle pozisyonunuz açık olduğu sürece anlık değişen fiyat hareketleri kafanızın karışmasına, panik olmanıza neden olacağı için kayıpla karşılaşmanız an meselesi olabilir. Bu nedenle borsaya yatırım yapıp yapmamaya karar vermek için sanal hesaplarda kendinizi test etmelisiniz. Borsada deneyim nasıl kazanılır, buradan öğrenebilirsiniz.

Üst üste kayıp yaşadığınız zamanlarda bir müddet ara vermelisiniz. Bu süre zarfı içinde piyasayı uzaktan izlemelisiniz. Böylece dinlendikten ve piyasa analizi yaptıktan sonra motivasyonunuzu düşürmeden işlemlerinize devam etmelisiniz. Kazanacağınıza inanmalısınız. Biliyorsunuz ki inanmak başarmanız yarısıdır. Riskleri azaltmak için portföyünüzü birden fazla enstrümandan oluşturmalısınız. Bütün paranızı tek bir araca yatırmanız doğru bir taktik değildir. Bunun nedeni spekülasyon ve manipülasyon yüzünden fiyatların bir anda beklediğiniz yönün aksine dönebileceğidir. Bu durumda yatırdığınız bütün parayı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden portföyünüzü canlı tutmalısınız.

Kazançlı çıkmak, başarılı yatırımcıların arasında yer almak istiyorsanız, kar getirecek pozisyonu yakalamak için sabırla beklemelisiniz. Kaçan fırsatların ardından üzülmemelisiniz. Piyasa takiplerini ve fiyat analizlerini aksatmadan anlık yapmalısınız. Böylece zaman içinde artan tecrübeleriniz olumlu sinyalleri almanızı sağlayarak, para kazanmanıza yardımcı olur. Bu konuda hedeflerinize giden yolda prensipli ve planlı olarak hareket etmenizi öneririz. Bunun için demo hesaplar üzerinde bol bol alıştırma yaparak, tecrübe kazanmalısınız.

Sonuç olarak, borsada alım – satımlar aracı kurumlarının sunmuş olduğu platformlar üzerinden online olarak kolaylıkla yapılır. Bu konuda hangi fiyat seviyelerinden pozisyon oluşturacağınız önemlidir. Doğru zamanda doğru pozisyonu oluşturabilmek için kesinlikle borsa nedir, ne değildir çok iyi öğrenmelisiniz. İşleyiş prensibine göre hareket etmelisiniz. Kısa vadede kazanç elde etme düşüncesinden kurtulmalı, yatırımlarınızı geleceğe yönelik yaptığınızı unutmamalısınız. Kar getireceğine inandığınız üç beş enstrümanı portföyünüze eklemelisiniz. Pozisyonunuz açık olduğu sürece anlık takibini yapmalısınız. Böylece zarar edeceğiniz işlemi sonlandırmalı, kazanç sağlayacağınızda da ek alımlarda bulunarak, daha yüksek kazançlara imzanızı atmalısınız.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir