Borsa Öğrenmek için En İyi Yollar

Borsa piyasası geçmişten günümüze kadar köklü tarihe sahiptir. İlk işlemler hisse senetleri ile yapıldığı için borsa denildiğinde herkesin aklına senetler gelmektedir. Senetlerin dışında emtialar, endeksler, yatırım fonları, tahviller, bonolar, minör, majör ve egzotik pariteler piyasada işlem gören araçlar arasındadır. Geniş yelpazeye sahip olan araçları alıp satarak aradaki farktan kazanç elde etmeniz mümkündür. Bunun için piyasa hakkında bilmeniz gerekenler olduğu gibi tecrübe de kazanmanız gerekmektedir. Borsa hakkında hiç bilginiz yoksa başlangıç olarak piyasa hakkında detaylı bilgiler edinmeli, nedir – ne değildir öğrenmelisiniz. Bunun için buraya tıklayın.

Borsa sadece teorik bilgilerden ibaret değildir. Tekniğini bilmeden işlem yapıldığında zarar etmenize neden olur. Bu yüzden işin hem temel hem de pratik kısmını öğrenmeden gerçek hesaba geçiş yapmamalısınız. Biliyorsunuz ki borsa işlemleri aracı kurumları tarafından yürütülür. Kurumlar sadece işlemlerinizi yürütmekle kalmaz, bilinçlenmeniz için eğitim fırsatları sunarlar. Yazılan kitaplar, hazırlanan videolar temelden başlayarak piyasa şartlarını ve püf noktalarını öğrenmenizi sağlar.

Borsa Kitapları ve Videoları

Alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından piyasaya sürülen kitap ve videolar aracılığıyla tamamen borsanın mantığını kavrayabilirsiniz. Aynı zamanda internet aracılığıyla yerli ve yabancı kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Forum veya blog sitelerinde daha çok kişisel yorumlar bulunduğu için her söyleneni dikkate almamalısınız. Özellikle şu şirketin hisse senedini alın ileri de değerlenecek gibi söylemlere kulaklarını kapatmalısınız. Çünkü herkes para kazanmak için piyasaya giriş yapar.

Yatırım araçlarının fiyatları, yatırımcıların alım – satım politikalarından etkilendiği için spekülasyoncu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Spekülatif amaçla işlem yapanlar genellikle acemi yatırımcıları kandırırlar. Bu sayede istedikleri doğrultuda işlem yapmalarını sağlayarak kendileri kazanç elde ederler. Borsada bu tür tuzaklara düşmemeniz ve kaybetmeden nasıl kazanç sağlayacağınız konusunda bilgilendirmelere buradan ulaşabilirsiniz. İşlemlerinizde kazanç sağlamak için kendi yöntemlerinizle hareket etmeniz en doğrusudur. Başarılı olan borsacılarda ilk başta acemilik çekmiştir. Fakat sabırlı ve prensipli bir şekilde hareket ettikleri için zaman geçtikçe beklentilerini karşılayacak kazanımları elde etmişlerdir.

Hazırlanan videolar kitapta yer alan kısımların görsel hale dökülmüş şeklidir. Böylece işlem yapacağınız platformu tanımış olursunuz. Uzmanların vermiş olduğu örneklerin uygulamasını demo hesaplarda yapmalısınız. Özellikle piyasa takibi ve fiyat analizlerinin anlatıldığı kısımları iyice anlamalısınız. Çünkü borsada işlem gören araçların ileri tarihteki alacağı fiyat hareketlerini doğru yorumladığınız sürece kazanç elde edersiniz. Ümitsizliğe kapılmayın ve her zaman motivasyonunuzu yüksek tutun, başaracağınıza inanın. Bu sayede her zor durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Sanal Borsa Hesabı

Borsayı en iyi öğrenme şekli sanal hesaplarda deneyim kazanmaktır. Çünkü yatırım işlemlerini uygulamalı olarak kendiniz yaptığınız için daha kolay tecrübe kazanabilir, piyasanın işleyiş mantığını kavrayabilirsiniz. Dilerseniz ilk etapta uzmanların yardımını alarak işe başlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe artan bilgi birikimleriniz ve tecrübeleriniz sayesinde, uzmanlardan yardım almanıza da gerek kalmayacaktır. Borsada deneyimlerinizi nasıl kazanacağınız konusunda daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Tecrübe kazanabileceğiniz kurumlar eğitim ve demo hesap faaliyetleri için ücret istemektedir. Kurumlar arası araştırma yaparak, size yarar sağlayacak olanı tercih etmelisiniz.

Borsada çok fazla risk almak istemiyor ve yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız birikimlerinizi uzun vadede değerlendirmelisiniz. Aynı zamanda portföyünüzü canlı tutmalısınız. Tek araca tüm paranızı yatırmaktansa bir kaç tane enstrümana parça parça küçük miktarda yatırım yapmalısınız. Böylece ters giden durumda birinden zarar ederken diğerinden kâr elde etme şansınız bulunur. Bazı araçların fiyat hareketleri birbirine zıt olduğu için portföyünüze ekleyeceğiniz aracın fiyatını etkileyen faktörleri çok iyi bilmelisiniz. Piyasa takibi ve fiyat analizleri sayesinde beklentinizi karşılayacak enstrümanları kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa kazanılan tecrübeler sayesinde kolayca öğrenilebilir. Çünkü kendi çabalarınızla öğrendiğiniz bilgileri, deneyimleri yıllar geçse de unutmazsınız. Fakat bir başkasından duyduğunuz, kitapta okuduğunuz cümleleri kullanmadığınız sürece unutmanız mümkündür. Bu duruma düşmemek için öğrendiğiniz her bilginiz pratiğini demo hesaplar aracılığıyla yapmalısınız. Hata yapmak, başarısız sonuç elde etmek telafi ettiğiniz sürece çok işinize yarar. Bu sayede kısa sürede borsada başarılı olmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlamış olursunuz. Kendinizi hazır hissettiğinizde gerçek hesaba geçerek, profesyoneller gibi yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir