Borsa Öğrenmeden İşlemlerimi Gerçekleştirsem Ne Olur?

Ülkemizde bulunan yatırımcılar, borsanın kolay olduğunu düşünerek doğrudan işlemlerini yapmaya başlıyorlar. Borsa çok kolay zaten hiçbir zorluğu yok. Aracı kurumla anlaşıyorsunuz, açılan hesap ile piyasaya giriyorsunuz ve istediğiniz araç üzerinde alım işlemi yapıyor ve yükselmesini bekliyorsunuz. Peki, yükseleceğini biliyor musunuz? Bu konuda ne kadar araştırma yaptınız ya da analiz yaptınız mı? İşte sonrasında düşen araçlar üzerinde yatırım yaptığınız için kayıplar yaşıyorsunuz. Bunun tek sebebi ise bilgisizlik.

Yatırım araçları hakkında hiçbir araştırmanız yoksa fiyatlarını etkileyecek durumlar hakkında da bilginiz yoktur. Durum böyle olunca da kayıplar yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple borsa öğrenmeden alım ve satım işlemlerine başlamanız kesinlikle önerilmez. Borsada alım – satım nasıl yapılır bilgisini tamamlar, gerekli deneyimleri kazanır ve işlemlerinize öyle başlamanız tavsiye edilir. Bunun için seçeneklerinizin çok olması avantajınıza olan bir durumdur. Her yatırımcı kendine uygun bir eğitim seçeneği borsa için bulabilir.

Kullanabileceğiniz eğitimler arasında en başta aracı kurumların hizmetleri gelebilir. Borsada işlem yapmak için nasılsa bir kurumla anlaşacaksınız. Kurum seçiminizi iyi yaptığınız sürece sunduğu eğitim seçeneklerinde iyi olmaktadır. Aracı kurumlar yatırımcılarına dmeo hesap hizmeti, kitap, seminer, webinar eğitimi, yatırım uzmanı gibi seçenekler ile destek olurlar. Sizde bunları kullanarak eğitimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsada deneyim oldukça önemlidir. Bu sebeple borsada deneyim nasıl kazanılır araştırmalısınız.

Aracı kurumların dışında piyasada bulunan farklı kitaplarda işinizi görecektir. Borsa hakkında bilgi veren ve bu konuda başarılı olan çeşitli kitaplar vardır. Bunlar arasında borsanın en ince detayına kadar inen kitaplar vardır. Her aşamasını ayrıntıyla anlatan ve analiz yöntemlerini öğreten kitaplar, size yardımcı olur. Bunun yanında borsada bulunmuş kişilerin yazdığı ya da bu kişilerin anılarını toparlayan kitaplar da vardır. Bu kitaplar da size her yatırımlarınızda stratejileriniz konusunda yol gösterir.

Seminerlerde sadece aracı kurumlar tarafından verilmez. Alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından düzenlenen seminerler size fazlasıyla borsayı öğretmeyi hedefler. Yatırımcı grubuna okulda ders verir gibi borsayı anlatır ve yapmanız ya da yapmamanız gerekenler hakkında bilgiler verir. Siz de bu konular hakkında sorularınızı sorarak ya da düşüncelerinizi paylaşarak karşılıklı olarak bilgilenme yaşarsınız. Böylelikle borsa hakkında ki eğitimleriniz daha kaliteli olabilir. Eğitim kararınızı verirken, borsa öğrenmek için en iyi yollar size göre hangisidir düşünmelisiniz.

Seminer seçeneği için vaktinizin olmadığını ama böyle bir eğitime katılmayı çok istiyorsanız eğer buna bir çözüm getirilmiştir. Webinar eğitimleri; internetin kullanılmasıyla yatırımcılara kolaylıklar sunmuştur. Çünkü fiziki olarak bir katılımınız olmaz. İnternet üzerinden anlık olarak bağlanır ve eğitim alırsınız. Uzman çevrimiçi olarak anlattığından, sizin soru sorma seçeneğinizde olmaktadır. Ekranda ise anlatılanlar görsel olarak gösterilmektedir. Bu sayede seminerden farksızdır. Sadece bir internet bağlantınızın bulunması ve katılım bilgilendirmesi yapmanız yeterlidir.

İnternetin diğer güzel uygulamalarından olan videolarda işinizi görecektir. Hazırlanan eğitim videoları, yazılan makaleler size borsa hakkında bilgiler verebilir. Borsa nedir, borsada ne yapılır gibi konular hakkında internet üzerinde binlerce makale ve video yer almaktadır. İstediğiniz zaman okuyabilir ve izleyebilirsiniz. Ayrıca telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirerek her yerde bu eğitimi alabilirsiniz. Böylelikle borsa hakkındaki bilgilerinizi genişletmiş olursunuz.

Demo hesap konusuna tekrar değinmek istiyoruz. Adından anlayacağınız üzere deneme hesaplarıdır. Yani borsada nasıl işlemler olduğunu ve hangi seçenekler ile bunları gerçekleştirebileceğinizi canlı olarak görür ve denersiniz. Üstelik borsanın gerçek fiyatları üzerinde, gerçek piyasa koşullarında risksiz olarak işlem yapma seçeneğiniz olur. Böylelikle borsayı daha iyi tanır ve denemiş olursunuz. Analizlerinizi ve piyasa yorumlarınızı doğru yapmaya başladıktan sonra borsanın gerçek piyasasına geçersiniz. Burada edindiğiniz deneyimleri ve bilgileri kullanarak, işlemlerinizde başarıya ulaşabilirsiniz.

Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir