Borsa Nedir? Borsada Ne Yapılır?

İnsanlar ihtiyaçlarını giderebilmek, beklentilerini karşılayabilmek için çalışırlar. Geleceğe daha güvenle bakabilmek için de birikim yaparlar. Yapılan birikimler olduğu gibi bir köşede kalırsa ya çok fazla değerlenmez ya da harcanıp gider. Bu nedenle de daha fazla para kazanmak adına yatırım yapmak istenir. Borsalar da tam bu kapsamda ortaya çıkar. Yasal ve güvenilir işlemlerin yapıldığı kurumsal piyasadır. Belli merkezler üzerinden yönetilir. Ülkemizde borsa faaliyetleri Borsa İstanbul adı altında yürütülmektedir.

Peki, borsa nedir, borsada ne yapılır, gelin hep birlikte göz atalım:

Borsa Nedir?

Borsa geniş yelpazeye sahip olan ticareti yapılabilen her türlü malın alım – satımın yapıldığı piyasadır. Mantığı yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden almak, fiyatları yükseldiğinde satarak aradaki farktan kâr elde etmeye dayanır. Fakat araçların fiyatları dalgalı yapıya sahip olduğu için ileri tarihte fiyatların ne yönde oluşacağını kestirmek zordur. Bunun için belli başlı konuların çok iyi bilinmesi gerekir. Borsada tahvil, bono, hisse senetleri gibi menkul kıymetler, endeksler, yatırım fonları, tüm para birimleri ve çeşitli emtialar yer almaktadır. İstediğiniz herhangi bir araca yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Alım – satım işlemleri borsa ile bağlantı kurmanızı sağlayan aracı kurumları tarafından gerçekleşir. Sözlü veya yazılı olarak aracılık görevi üstlenen kuruma iletilen emirler, online platformlar aracılığıyla Borsa İstanbul’un sistemine işlenir. Bu sayede yatırım işlemleri alıcı ve satıcı taraf karşılaşmadan, eşleşen emirler doğrultusunda sistem tarafından otomatik olarak yapılır. Böylelikle borsa kural ve standartlarına bağlı olarak alıcı parayı, satıcı da yatırım aracını karşı tarafa devretmiş olur. Fiyat oluşumları da arz ve talebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle başarılı olmak isteyen her kişi piyasalardaki fiyat hareketliliğini takip etmelidir.

Borsada Ne Yapılır?

Borsa ticarete konu olan malların alım – satımı yapılır. Bu konuda piyasada işlem gören yatırım araçlarını tanımanızı, özellikleri bilmenizi öneririz. Örnek vermek gerekirse; ülkemizde çoğu kişi birikimlerini altın borsalarında kolaylıkla değerlendirebilir. Bunun nedeni eskide beri yatırım yapılmasıdır. Bu sayede fiyatların neden değiştiği ve ne yöne gideceği önceden aşağı yukarı doğru olarak tahmin edilebilmektedir. Borsada başarı sonuçlar elde etmek için de gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapılmalıdır. Bu yüzden bilgi sahibi olduğunuz araçları tercih etmenizi öneririz.

Piyasada yatırım yapmadan önce borsanın kurallarını bilmelisiniz. İşlemler sabah ve öğlenden sonra olmak üzere iki aşamada belli saatler içerisinde gerçekleştirilir. Emir toplama aşamasında yatırımcıların arz ve talepleri göz önünde bulundurulur. Aradaki dengeye göre fiyatlar belirlenir. Yatırımcılar doğru sonuçlar elde edebilmek için analiz tekniklerinin yardımına başvurur. Analizler geçmiş olaylar karşısında yatırımcıların alım mı yoksa satış yönünde işlem yaptığına bakarak, bugünkü olaylarla kıyaslamasını yapar. Belirlenen zaman içinde fiyatın en yüksek ve düşük değeri saptanır. Böylelikle uygun görülen seviyelerden işlem yapılmasına karar verilir.

Borsaların likit yapısı düşük olduğu için spekülasyon ve manipülasyon yapılabilmektedir. Bu nedenle kâr getirmesi beklenen pozisyondan bile zararla ayrılabilirsiniz. Bu yüzden pozisyonunuz açık olduğu sürece anlık olarak piyasa takibi yapmanızı öneririz. Altına yatırım yaptığınızı düşünelim. FED’den gelen bir açıklamayla veya faiz artırımı yapacağı yönündeki beklentilerin artması nedeni ile yükseliş trendinde olan kıymetli madenin değerinde azalma meydana gelmektedir. Bu nedenle yatırım yaparken yurt içi ve yurt dışında meydana gelen olayların, verilerin takibi yapılmalı, sonucunda fiyatların ne tarafa gideceği belirlenmelidir.

Sonuç olarak, borsa yatırıma konu olan her türlü kıymetli malların alım – satımın yapıldığı kurumsal piyasadır. Her borsanın kendine has standartları ve kuralları vardır. Yatırım yapmadan önce piyasanın mantığını kavramalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerinden ve deneme hesaplarından faydalanmanızı öneririm. Böylelikle bilgi birikimleriniz ve tecrübeleriniz arttıkça kayıpların yerini kazançlı işlemler alır. Zaman geçtikçe de profesyoneller gibi istediğiniz kazançları borsa aracılığıyla elde edebilisiniz.

Share on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir