Borsa Emirleri Nelerdir, Nasıl Verilir?

Borsa piyasasında biliyorsunuz ki işlemler online olarak verilen emirler doğrultusunda yapılır. Bu hususta doğru zamanda doğru yönde işlem açabilmek için emir türlerinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bilmeniz gerektiği esastır. Bu nedenle borsa emirleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu emirlerin nasıl kullanıldığını, nasıl verildiğini öğrenmelisiniz. Böylece avantajlı fırsatlarda doğru zamanda vermiş olduğunuz emirler sayesinde birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Birikimlerinizi borsada değerlendirmeniz için kullanabileceğiniz emir türleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu türler; limitli fiyatlı, piyasa, piyasadan limite ve dengeleyici emirlerdir. İstediğiniz türü kullanarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Bunların hepsi normal emir türüdür. Bunların dışında koşullu ve özel işlem bildirimi emir türleri de vardır. Bunların hepsi hakkında bilgiler vererek, borsa emirlerinin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını gelin hep birlikte inceleyelim.

Normal Emirler kısmında bulunan limit fiyatlı emirlerde, yatırım aracının fiyat ve miktarı girilerek işlemler yapılır. Piyasa emirlerinde ise yatırım araçlarına miktar bazında, fiyat belirtilmeden emir verilir. Bu tür emir en fazla 3.000.000 TL sınırı ile kullanılır. Bunun üzerinde yapılan işlemlerde piyasa emri verilememektedir. Piyasadan limite emir türünde ise piyasa emirlerinde olduğu gibi fiyatsız olarak emirler girilir. Dengeleyici emirlerde ise tek fiyat yönetimi uygulanan seanslarda verilen emir türüdür. Tüm bu emirlerin hepsi karşılık bulduğunda işlemler gerçekleştirilir. Bu tamamen arz ve talep mantığıyla ilgilidir. Sistem emir türlerini arz ve talep mantığı içinde birbirine eşleştirir. Böylece yatırımlar verilen emirlere göre eşleşerek, alım – satımlar yapılır. Bu sayede satıcı enstrümanı, alıcı ise parayı karşı tarafa transfer eder.

İlginizi Çekebilir: Borsa Öğrenmeden İşlemlerimi Gerçekleştirsem Ne Olur?

Koşullu emir türlerinde miktar, fiyat, zaman ve kısmi görünme olmak üzere 4 tane farklı şartlı emir türü vardır. Bu türler yukarıdaki gibi anlık emirler değildir. Belli bir şarta dayalıdır. İstenen şartlar gerçekleşmediğinde emir pasifleşir. Bu nedenle yatırım araçlarının fiyat hareketlerini doğru bir şekilde yorumlayabilmelisiniz. Böylece kullanacağınız koşullu emirleriniz sayesinde beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Şimdi, bu türleri tanımak gerekirse;

Miktar koşullu emir türlerinde, yatırımcı oluşturmuş olduğu işlem hacminin miktarına göre işlem yapacağı araca belirli bir miktar belirlenerek alım – satım emri verir. Fiyat koşullu emir türlerinde ise miktarda olduğu gibi yatırım araçlarının fiyat seviyesi belirlenerek emir sisteme iletilir. Zaman koşullu emir türlerinde ise verilen emir istenen zaman aralığında sisteme iletilmiş olur. Örneğin, işleminizi sürekli müzayede bölümünde yapmak istiyorsunuz; zaman koşullu emri kullanarak sürekli müzayede bölümünü seçersiniz. Buna göre de işlemlerinizi dilediğiniz zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Kısmi görünme koşullu emir türlerinde ise limitli fiyatlı emirler kısmen görünme koşulu ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için borsa aracı kurumların eğitimlerine katılarak bu türlerin ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını anlamalısınız.

Borsa emirlerinin mantığını deneme hesaplarında anlayabilirsiniz. Bu hesaplar sayesinde yapacağınız işlemde hangi türü kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Böylece işlemlerinizi istediğiniz doğrultuda yönlendirebilirsiniz. Hedeflediğiniz miktarlara ulaşabilirsiniz. Bu konuda elbette ki belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Bu sayede gelişen koşulların, borsa araçlarının değerini ne şekilde değiştireceğini öngörebilirsiniz. Buna göre alım – satım yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Bunun için en iyi yol borsa kurumlarının eğitimlerinden faydalanmaktır. (Konu hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.) Böylelikle alt yapınızı sağlam bir şekilde oluşturarak, ileri borsa bilgilerine sahip olabilirsiniz. Başarılı yatırımcılar gibi işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yürütebilirsiniz. Riskleri önleyerek, maksimum getirilere kucak açabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada işlemlerinizi yürütebilmeniz için emir türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Alım – satım emirleri nasıl verilir bilmeniz, işlemlerinizi doğru bir şekilde yönetebilmeniz için önemlidir. Bu nedenle borsa aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede işlemlerinizi beklentilerinize göre yönlendirebilirsiniz. Uygun gördüğünüz fiyat seviyelerinden işlem yaparak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bunun için inancınızı kaybetmemelisiniz. Motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz. Başarılı olacağınıza inanmalısınız. Böylece adımlarınızı daha doğru bir şekilde atabilirsiniz.

Share on Facebook1Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir