Borsa Aracı Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa piyasası ile bağlantı kurmayı aracı kurumu sağlamaktadır. Bu nedenle piyasaya giriş yapmak istiyorsanız muhakkak ki aracı kurumu seçmeniz gerekiyor. Bu bağlamda elbette ki dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Çünkü bir nevi avukat gibi sizin sözcülüğünü yapmaktadırlar. Bu yüzden ipten alınmak, başarı sağlamak istiyorsanız doğru seçimde bulunmanız gerekir. Bunun için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konuların üzerinde durmak istiyoruz.

Aracı kurumları piyasada işlemlerinizi yürütmekle görevlidir. Biliyorsunuz ki borsadaki işlemler online olarak yapılır. Bu nedenle teknik ve teknolojik alt yapısı sağlam olan kurum seçiminde bulunmalısınız. Çünkü saniyelik gecikmeler sonucunda beklediğiniz verimi yakalayamama durumunuz söz konusu olabilir. Bundan daha önemli konu ise tercih edeceğiniz kurumun yasal olarak faaliyet sürdürmesidir. Bunun sebebi yasal olmayan kurumlar tarafından dolandırılma ihtimalinizin bulunmasıdır. Bu yüzden SPK’nın internet sitesinde yer alan, yetki belgesine sahip olan kurumlar arasında kıyaslama yaparak, seçiminizde karar kılmalısınız.

Borsa Aracı Kurumu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Piyasada adımlarınızı yürüten aracı kurumlarının yasal olması dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Çünkü kurumların yasal olmaması sonucunda mağdur duruma düşen, paralarını kaptıranlar bulunmaktadır. Bu yüzden borsa ve aracı kurumlarına SPK tarafından düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemeye uyan kurumlar yasallaştırılmıştır ve piyasada yasal olarak hizmet vermektedir. Bunların listesine SPK’nın internet adresinden ulaşabilirsiniz. Tercihinizi yapmak için demo hesaplarından faydalanabilirsiniz.

Demo hesaplar sayesinde aracı kurumlarının sunmuş oldukları hizmetleri görebilirsiniz. İşlemlerinizi gerçekleştirme hızlarına bakabilirsiniz. Yaptığınız alım – satımlar sonucu risk altında olmadan borsa deneyimi yaşayabilir, piyasada başarılı olup olmayacağınızı görebilirsiniz. Böylelikle gerçek hesap açtırıp açtırmama konusunda karar verebilirsiniz. Bu anlamda kurumlar arasında kıyaslama yapma konusunda da sanal hesapların yeri ayrıdır. Çünkü deneme hesapları kurumların kullanmış olduğu gerçek hesaplarla aynıdır. Gerek görüntü gerek işlev gerekse kullanılan özellikler bakımından aynı olmaları yatırımcıların avantajınadır. Buna göre başarıya daha yakın olduğu, istediği imkanları sunan kurumu daha kolay seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsada Para Kaybetmeden Kazanabilir miyim?

Diğer yatırımcıların memnuniyetlerine, şikayetlerine bakarak da seçimde bulunabilirsiniz. Fakat herkesin bakış açısı farklı olduğu gibi beklentileri, kullanacak olan özellikleri de aynı değildir. Bu nedenle x kişisi a kurumunda başarıyı sağlarken b kişisi aynı kurumda başarı gösteremeyebilir. Bu yüzden demo hesap kullanmanın önemi büyüktür. Bu hesaplarda yapmış olduğunuz işlemler sonucunda hedeflerinizi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğiniz konusunda ön fikre sahip olabilirsiniz. En iyi olanağı sunanı tercih ederek yatırımlarınızı gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa aracı kurumu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu piyasa yapıcısı konumunda olan kurumun yasal olmasıdır. Bunun dışındaki hususlar yatırımcının isteklerine göre değişir. Örneğin, yatırımcı açığa satış özelliğini kullanarak birikimlerini değerlendirmek istiyor olabilir. Ama seçtiği kurumda bu olanak kullandırılmıyorsa mağdur duruma düşülür. Bu yüzden bilhassa kişinin kendi beklentilerine karar vermesi, bunun için hangi fırsatları kullanması gerektiğini belirlemesi gerekir. Buna göre kıyaslamalar sonucu en iyi hizmeti sunan kurum seçilerek, yatırımlar karlı şekillerde yürütülür.

Share on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir